AKO CHYTIŤ KAPRA NA JAR

28. 3. 2020

Je ťažké ignorovať predlžujúcu sa dĺžku svetla, mierne stúpajúcu teplotu a áno… nutkanie ísť von a dostať rybu na prút v skorých jarných dňoch. A s rybami, ktoré sa prebudia po príliš dlhej a príliš studenej zime, je veľká šanca, že budete mať nejaké úspechy a zároveň si to náramne užijete. Ak chcete zvýšiť svoje šance na ulovenie rýb, povieme si niektoré faktory, ktoré zvýšia vašu šancu. Čo by ste mali urobiť, aby ste sa stali hrdinom na svojom jazere?

Myslite na to, že teplota vody stúpa

Po dlhej zime je teplota vody na minime a vzhľadom k vlastnostiam vody jej ohriatie chvíľu trvá. Kapre sú chladnokrvnými stvoreniami, ktoré fungujú oveľa lepšie vo vode, ktorá má okolo 20 stupňov Celsia. Kapre sú v teplejšej vode oveľa viac aktívnejšie ako v zime.

Behom jari sa pravidelne denné teploty vyšplhajú na veľmi vysoké čísla, ale pokiaľ sú chladnejšie dni, jasné noci, „ceľková teplota“ je stále na nízkej úrovni. To znamená, že aj keď sa zdá, že sa ryby prebúdzajú, stále nie sú schopné prijímať veľké množstvá potravy. V prípade, že budete zakrmovať, odporúčame zostať veľmi opatrný, pokiaľ ide o objem. Uistite sa, že máte veľmi atraktívne a ľahko stráviteľné návnady.

Držte sa slnka

Vzhľadom k tomu, že teplota vody je zodpovedná za telesnú teplotu a mieru aktivity celého organizmu, predstavte si, že kapor bude hľadať najteplejšie miesta v jazere. Plytšie časti jazera, na ktoré svieti slnko, sú prvými miestami, kde sa voda zahreje v skorých jarných mesiacoch. Slnko sa behom dňa pohybuje a ryby ho majú tendenciu nasledovať, keďže svieti vždy na inú časť vodnej plochy. Pokiaľ zostanete v pozore a budete pečlivo pozorovať vodnú hladinu, môžete prísť na mnohé zistenia ohladne lokácie rýb. Zostať pasívny a nereagovať na jemné náznaky môže mať za následok absolútny prepadák.

Len ryby na dne

V plytších častiach jazier, ktoré sa rýchlejšie zahrievajú, môže byť lepší lov bližšie k hladine. Čím bližšie k slnku, tím je to ľahšie… no nie je to tak? Prevažnú väčšinu času nie sú ryby tak blízko k hladine ako by sme potrebovali. Prečo sa ich teda snažiť loviť uprostred alebo priamo na vrchole vodného stĺpca? Ryby si veľmi často užívajú slniečko a občas môžeme pozorovať akési hry, ktorých sa ryby účasnia. Zámerne menia hĺbku, v ktorej sa nachádzajú. Snažte sa svoje prúty rozmiestniť do rôznych hĺbok, aby ste zistili, ktorá hĺbka funguje najlepšie.

Ignorácia agesívnych farieb

Nie len na trávení sa podpisuje nízka teplota vody. Bolo dokázané, že nízke teploty tiež ovplivňujú zmyslové vnímanie kaprov. Kapri môžu mať v nízkej teplote vody zhoršené videnie. Je vedecky podložené, prečo sa kapre v jarných mesiacoch chytajú oveľa viac na svetlé farby nástrah? No… vlastne sa musíme pzrieť na množstvo kaprov, ktorí sa na jar nachytajú na svetlé návnady. Použitie Spinner alebo Chod rigu by malo byť jednou z najlepších možností, ktoré maximalizujú vašu úspešnosť.

Buďte si istý faktom, že nepoužívate farebné nástrahy len ako štýlovú záležitosť. Čím lepšie dokážeme kapra zaujať, tím väčšiu pravdepodobnosť úspechu máme. Veľmi osvedčenou kombináciou je tiež namočenie nástrah do atraktorov a dipov ako je napríklad Goo. Hlavne použitie menších priemerov je v studenej vode oveľa úspešnejšie. Kapre dostávajú atraktívny signál, ktorý na ne kričí “poď ma zjesť”.

Odpočinok v kresle

Pokiaľ chcete vyhrať musíte vyraziť von. Určite netrávte takéto krásne dni doma na gauči. Radšej vybehnite von a čas venujte prehľadávaním a skúmaním perfektných miest na jazere. Rýchle a krátke výpravy môžu byť tím najlepším štartérom pre túto sezónu!

Veľa šťastie pri vode.

Kevin Diederen


VÝPREDAJ
TIPY NA DARČEKY
AKCIOVÉ SETY
AKCIE prúty a naviaky 1+1
AKCIE prút + navijak
Kaprový program
Prívlač
Prúty
Navijaky
Camping
Krmivo, boilies, nástrahy a návnady
Puzdrá, tašky a batohy
Brodiace nohavice a čižmy
Čelovky a svietidlá
Člny, elektromotory a loďky
Darčekové predmety
Echoloty a sonary
Háčiky, jig hlavy a hotové nadväzce
Hlásiče záberu, swingre, indikátory
Škatule, kufre, boxy, kedrovnice a nádoby
Morský program
Muškársky program
Oblečenie, obuv a doplnky
Obratlíky, karabínky a krúžky
Olová, krmítka a záťaže
Peany, Kliešte, Nože, Nožnice, Jojá a štipce
Pletené šnúry, nadväzce, lanká a systémy
Podberáky, sieťky, čerene, gafy a vylovovacie kliešte
Plaváky, bójky, rolničky, chem.svetlá
Stojany a vidličky
Sumcový program
Prívlačové a umelé nástrahy, mušky
Vlasce, nadväzce a gumy
Zimný rybolov